MS24265R20B28P6-LC
Mfr.Part #
MS24265R20B28P6-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 28POS PNL MT
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
For Male Pins
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Panel Mount
Number of Contacts :
28
12 Weeks
Published :
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
6
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
28 (Power)
Gender :
Receptacle
Environment Sealed
MS24265R20B28P6-LC Overview
MS24265R20B28P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20B28P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20B28P6-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT