MS24265R20B25S6
Mfr.Part #
MS24265R20B25S6
Description
CONN RCPT FMALE 25POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
6
Shell Size, MIL :
G
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
25 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Epoxy, Glass Filled
Datasheets
MS24265R20B25S6
MS24265R20B25S6 Overview
MS24265R20B25S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20B25S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20B25S6 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER