MS24265R20B25PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24265R20B25PN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 25POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Anodized
Shell Size, MIL :
G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 19
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
25 (Power)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
12
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Black
MS24265R20B25PN-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.A 12 pin is provided on the device.
MS24265R20B25PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20B25PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20B25PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT