MS24265R20B16PN
Mfr.Part #
MS24265R20B16PN
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
12 Weeks
Number of Terminations :
16
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Published :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Number of Positions :
16 (Power)
Orientation :
N (Normal)
Plating :
Aluminium, Anodized
Shell Size, MIL :
G
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Ports :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Body Material :
Aluminium
Datasheets
MS24265R20B16PN
MS24265R20B16PN Overview
MS24265R20B16PN Features
16 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20B16PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20B16PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER