MS24265R18T14SN-LC
Mfr.Part #
MS24265R18T14SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 14POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
16 Power
Environment Sealed
Number of Pins :
14
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
Anodized
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
14 (Power)
Epoxy, Glass Filled
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
F
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MS24265R18T14SN-LC Overview
MS24265R18T14SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R18T14SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R18T14SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT