MS24265R18B31SN
Mfr.Part #
MS24265R18B31SN
Description
CONN RCPT FMALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Terminations :
31
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Gender :
Receptacle
N (Normal)
Number of Ports :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Anodized
Contact Material :
Copper
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Bulkhead - Front Side Nut
Plating :
Aluminium, Anodized
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
31 (Power)
Termination :
1 (Unlimited)
Published :
Shell Size - Insert :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Datasheets
MS24265R18B31SN
MS24265R18B31SN Overview
MS24265R18B31SN Features
31 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R18B31SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R18B31SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER