MS24265R18B14SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24265R18B14SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 14POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Number of Ports :
1
Shell Finish :
Anodized
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
14 (Power)
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
Ingress Protection :
Environment Sealed
Plating :
Aluminium, Anodized
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Gender :
Receptacle
Number of Terminations :
14
Contact Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MS24265R18B14SN
MS24265R18B14SN Overview
MS24265R18B14SN Features
14 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R18B14SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R18B14SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER