MS24265R16B24PN-LC
Mfr.Part #
MS24265R16B24PN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
1 (Unlimited)
Contact Type :
Shell Size, MIL :
E
Number of Pins :
20
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Anodized
Housing Color :
Black
Number of Positions :
24 (Power)
Epoxy, Glass Filled
Contact Size :
20 Power
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
16-24
MS24265R16B24PN-LC Overview
MS24265R16B24PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R16B24PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R16B24PN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT