MS24265R16B10PN
Mfr.Part #
MS24265R16B10PN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Plating :
Aluminium, Anodized
Shell Size, MIL :
E
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
16
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
10 (Power)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Panel
Number of Terminations :
10
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Ports :
1
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
MS24265R16B10PN
MS24265R16B10PN Overview
MS24265R16B10PN Features
10 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R16B10PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R16B10PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER