MS24265R16B10P6
Mfr.Part #
MS24265R16B10P6
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Black Anodized
Number of Positions :
10
Orientation :
6
Color :
Black
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Feature :
Front Side Nut
Fastening Type :
Bayonet Lock, Threaded
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
600VDC
Package :
Box
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Termination :
Crimp
Primary Material :
Metal
Base Product Number :
MS24265R16B
Material Flammability Rating :
Features :
Datasheets
MS24265R16B10P6
Conesys MS24265R16B10P6
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Black Anodized 6 Bayonet Lock, Threaded
MS24265R16B10P6 Overview
MS24265R16B10P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R16B10P6 Applications
There are a lot of Conesys
MS24265R16B10P6 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER