MS24265R14B15SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24265R14B15SN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 15POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Anodized
Number of Positions :
15 (Power)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Pins :
15
Shell Size, MIL :
D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Plating :
Aluminium, Anodized
Number of Ports :
1
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Gender :
FEMALE
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Sealed
Ingress Protection :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
MS24265R14B15SN
Conesys MS24265R14B15SN
MS24265R14B15SN Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.Devices with 15 pins are available.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24265R14B15SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R14B15SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R14B15SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER