MS24265R14B12PN-LC
Mfr.Part #
MS24265R14B12PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
16
Type :
For Male Pins
Unshielded
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
D
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
MS24265R14B12PN-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 16 pins.
MS24265R14B12PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R14B12PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R14B12PN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT