MS24265R12T12SN-LC
Mfr.Part #
MS24265R12T12SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 12POS PNL MT
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
12
Shell Size, MIL :
C
Contact Size :
20 Power
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
MS24265R12T12SN-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 12 pins.
MS24265R12T12SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R12T12SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R12T12SN-LC Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT