MS24265R12T12PN
Mfr.Part #
MS24265R12T12PN
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminum
Ratings :
Environment Sealed
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, MIL :
C
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
12
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
12 (Power)
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Ingress Protection :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-55°C
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
MS24265R12T12PN
MS24265R12T12PN Overview
MS24265R12T12PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R12T12PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R12T12PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER