MS24265R12T12P6-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24265R12T12P6-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
6
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Size, MIL :
C
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Black
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
12 (Power)
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Anodized
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
20 Power
MS24265R12T12P6-LC Overview
MS24265R12T12P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R12T12P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R12T12P6-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT