MS24265R12B3SN-LC
Mfr.Part #
MS24265R12B3SN-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG FMALE 12POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
12
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
C
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Bayonet Lock
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
12-12
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20 Power
Anodized
Contact Type :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
12 (Power)
Datasheets
MS24265R12B3SN-LC
Conesys MS24265R12B3SN-LC
MS24265R12B3SN-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.There are 12 pins on the device.
MS24265R12B3SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R12B3SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R12B3SN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT