MS24265R12B12SN
Mfr.Part #
MS24265R12B12SN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 12POS CRIMP
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
12 (Power)
Shell Size - Insert :
12-12
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
C
MIL-DTL-26500
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
12
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Ratings :
Datasheets
MS24265R12B12SN
Conesys MS24265R12B12SN
MS24265R12B12SN Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Sockets box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.It is equipped with 12 pins.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.
MS24265R12B12SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R12B12SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R12B12SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER