MS24265R12B12PN
Mfr.Part #
MS24265R12B12PN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Ratings :
12 Weeks
Number of Pins :
12
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
12 (Power)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size, MIL :
C
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
MS24265R12B12PN
MS24265R12B12PN Overview
MS24265R12B12PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R12B12PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R12B12PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER