MS24264R24T61SN-LC
Mfr.Part #
MS24264R24T61SN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
24-61
Type :
For Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
J
Number of Positions :
61 (Power)
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Unshielded
Number of Contacts :
61
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
Receptacle
HTS Code :
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20 Power
Published :
2002
Pbfree Code :
No
Contact Type :
Panel Mount
MS24264R24T61SN-LC Overview
MS24264R24T61SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T61SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T61SN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT