MS24264R24T61SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24T61SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Number of Terminations :
61
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Plating :
Aluminium, Anodized
Published :
2002
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Anodized
Number of Ports :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
24-61
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
61 (Power)
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Unshielded
Datasheets
MS24264R24T61SN
MS24264R24T61SN Overview
MS24264R24T61SN Features
61 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T61SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T61SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER