MS24264R24T61S6-LC
Mfr.Part #
MS24264R24T61S6-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Military, MIL-DTL-26500
Housing Color :
Black
Number of Positions :
61 (Power)
Contact Size :
20 Power
Orientation :
6
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Sealed
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Plating :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Unshielded
Pbfree Code :
No
Gender :
Receptacle
MS24264R24T61S6-LC Overview
MS24264R24T61S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T61S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T61S6-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT