MS24264R24T61S6
Mfr.Part #
MS24264R24T61S6
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Receptacle
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Non-RoHS Compliant
Termination :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Orientation :
6
Shell Size, MIL :
J
Number of Contacts :
61
Published :
Datasheets
MS24264R24T61S6
MS24264R24T61S6 Overview
MS24264R24T61S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T61S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T61S6 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER