MS24264R24T61PN
Mfr.Part #
MS24264R24T61PN
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
J
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Number of Ports :
1
Plating :
Aluminium, Anodized
Contact Material :
Copper
61 (Power)
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Datasheets
MS24264R24T61PN
MS24264R24T61PN Overview
MS24264R24T61PN Features
61 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T61PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T61PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER