MS24264R24T61P6
Mfr.Part #
MS24264R24T61P6
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
61
Orientation :
6
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Published :
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Ratings :
Unshielded
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
J
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
61 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
Copper
Datasheets
MS24264R24T61P6
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk 6 Threaded
MS24264R24T61P6 Overview
MS24264R24T61P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T61P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T61P6 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER