MS24264R24T57SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24T57SN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 57POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
J
Number of Pins :
57
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Finish :
Anodized
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Sealed
Housing Color :
Black
Number of Positions :
57 (Power)
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
24-57
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MS24264R24T57SN-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.A 57 pin is provided on the device.
MS24264R24T57SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T57SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T57SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT