MS24264R24T57SN
Mfr.Part #
MS24264R24T57SN
Description
CONN RCPT FMALE 57POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Unshielded
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
24-57
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Ports :
Orientation :
N (Normal)
Number of Pins :
57
Shell Size, MIL :
J
Plating :
Aluminium, Anodized
Datasheets
MS24264R24T57SN
MS24264R24T57SN Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.It has 57 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R24T57SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T57SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T57SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER