MS24264R24T57S6
Mfr.Part #
MS24264R24T57S6
Description
CONN RCPT FMALE 57POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
6
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Pins :
57
Datasheets
MS24264R24T57S6
MS24264R24T57S6 Overview
It comes in Receptacle, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.The device is equipped with 57 pins.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R24T57S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T57S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T57S6 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER