MS24264R24T57PN
Mfr.Part #
MS24264R24T57PN
Description
CONN RCPT MALE 57POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Pins :
12
Number of Ports :
1
Shell Size - Insert :
Plating :
Aluminium, Anodized
Anodized
Number of Terminations :
57
Gender :
FEMALE
Datasheets
MS24264R24T57PN
MS24264R24T57PN Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are 12 pins on the device.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
MS24264R24T57PN Features
57 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T57PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T57PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER