MS24264R24T57P6-LC
Mfr.Part #
MS24264R24T57P6-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 57POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
6
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Number of Pins :
12
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Note :
Contacts Not Included
Flange
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Type :
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Black
Aluminum
MS24264R24T57P6-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.A 12 pin is provided on the device.
MS24264R24T57P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T57P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T57P6-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT