MS24264R24T57P6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24T57P6
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 57POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
57 (Power)
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
6
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Number of Pins :
12
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Ratings :
Environment Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Anodized
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Datasheets
MS24264R24T57P6
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 57 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk 6 Threaded
MS24264R24T57P6 Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.It has 12 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R24T57P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T57P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T57P6 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER