MS24264R24T43PN-LC
Mfr.Part #
MS24264R24T43PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
J
Contact Size :
16 Power 20 20 Power 23
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Bulk
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Black
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
43 (Power)
N (Normal)
Pbfree Code :
No
Aluminum
Number of Pins :
16
MS24264R24T43PN-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.Devices with 16 pins are available.
MS24264R24T43PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T43PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T43PN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT