MS24264R24T43PN
Mfr.Part #
MS24264R24T43PN
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Aluminium, Anodized
Number of Positions :
43 (Power)
Shell Size, MIL :
J
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Ports :
1
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
43
Gender :
FEMALE
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military, MIL-DTL-26500
Datasheets
MS24264R24T43PN
MS24264R24T43PN Overview
MS24264R24T43PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24T43PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24T43PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER