MS24264R24B61SY
Mfr.Part #
MS24264R24B61SY
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
12 Weeks
Ratings :
Gender :
Receptacle
Unshielded
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
61 (Power)
Number of Contacts :
61
Orientation :
Y
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Published :
Datasheets
MS24264R24B61SY
MS24264R24B61SY Overview
MS24264R24B61SY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61SY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61SY Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER