MS24264R24B61SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B61SN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
Stock
74
In Stock :
74
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
61
Shell Size - Insert :
24-61
Ratings :
Environment Sealed
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Published :
2002
Contact Material :
Copper
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Number of Ports :
1
Gender :
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel
Plating :
Aluminium, Anodized
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Anodized
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
61 (Power)
Datasheets
MS24264R24B61SN
Introducing Circular Connector Assemblies Conesys MS24264R24B61SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:61, Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~200°C, MS24264R24B61SN pinout, MS24264R24B61SN datasheet PDF, MS24264R24B61SN amp .Beyond Circular Connector Assemblies Conesys MS24264R24B61SN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Conesys MS24264R24B61SN
MS24264R24B61SN Overview
MS24264R24B61SN Features
61 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP