MS24264R24B61SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B61SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Plating :
Aluminium, Anodized
Mount :
Flanges, Panel
Number of Ports :
1
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Gender :
Receptacle
Number of Terminations :
61
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
61 (Power)
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Published :
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Sealed
Ratings :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Datasheets
MS24264R24B61SN
MS24264R24B61SN Overview
MS24264R24B61SN Features
61 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER