MS24264R24B61S9
Mfr.Part #
MS24264R24B61S9
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Terminations :
Receptacle
Plating :
Aluminium, Anodized
Contact Finish - Mating :
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Aluminium
Contact Material :
Copper
Military, MIL-DTL-26500
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Flange
Termination :
Orientation :
9
Datasheets
MS24264R24B61S9
MS24264R24B61S9 Overview
MS24264R24B61S9 Features
61 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61S9 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER