MS24264R24B61S6-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B61S6-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Anodized
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Black
Contact Size :
20 Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
24-61
Orientation :
6
Pbfree Code :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Fastening Type :
Bayonet Lock
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Contacts :
61
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Published :
2002
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
61 (Power)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
MS24264R24B61S6-LC Overview
MS24264R24B61S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61S6-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT