MS24264R24B61S6
Mfr.Part #
MS24264R24B61S6
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Copper
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environment Sealed
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Ratings :
61 (Power)
Contact Finish - Mating :
Orientation :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
MS24264R24B61S6
MS24264R24B61S6 Overview
MS24264R24B61S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61S6 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER