MS24264R24B61PY-LC
Mfr.Part #
MS24264R24B61PY-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
Y
Published :
Contact Size :
20 Power
Flange
Note :
Contacts Not Included
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Unshielded
Housing Color :
Black
Connector Type :
Receptacle Housing
61
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Anodized
MS24264R24B61PY-LC Overview
MS24264R24B61PY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61PY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61PY-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT