MS24264R24B61PY
Mfr.Part #
MS24264R24B61PY
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Anodized
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
Y
No SVHC
Ratings :
Environment Sealed
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military, MIL-DTL-26500
Datasheets
MS24264R24B61PY
MS24264R24B61PY Overview
MS24264R24B61PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61PY Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER