MS24264R24B61PN-LC
Mfr.Part #
MS24264R24B61PN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
24-61
Bulk
Contact Plating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Pbfree Code :
No
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20 Power
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Black
Gender :
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Unshielded
Contact Type :
Published :
2002
Number of Contacts :
Non-RoHS Compliant
MS24264R24B61PN-LC Overview
MS24264R24B61PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT