MS24264R24B61PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B61PN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Ratings :
Environment Sealed
Published :
2002
Shell Size, MIL :
J
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
61 (Power)
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
61
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
24-61
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Plating :
Aluminium, Anodized
Number of Ports :
1
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
MS24264R24B61PN
MS24264R24B61PN Overview
MS24264R24B61PN Features
61 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER