MS24264R24B61PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B61PN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
61
Termination :
Crimp
Plating :
Aluminium, Anodized
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Sealed
Published :
2002
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
61 (Power)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
24-61
Shell Finish :
Anodized
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Ports :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
J
Contact Material :
Copper
Ratings :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
MS24264R24B61PN
Conesys MS24264R24B61PN
MS24264R24B61PN Overview
MS24264R24B61PN Features
61 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER