MS24264R24B61P9
Mfr.Part #
MS24264R24B61P9
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Bulk
Contact Material :
Copper
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Terminations :
61
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Receptacle
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Mount :
Flanges, Panel
Plating :
Aluminium, Anodized
Termination :
Published :
2002
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
24-61
Epoxy, Glass Filled
Datasheets
MS24264R24B61P9
MS24264R24B61P9 Overview
MS24264R24B61P9 Features
61 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61P9 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER