MS24264R24B61P7-LC
Mfr.Part #
MS24264R24B61P7-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Stock
8
In Stock :
Product Category :
Circular Connector Housings
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Bulk
Pbfree Code :
No
MIL-DTL-26500
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
Type :
For Male Pins
Bayonet Lock
Contact Type :
Orientation :
7
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20 Power
Published :
2002
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
24-61
Factory Lead Time :
12 Weeks
MS24264R24B61P7-LC Overview
MS24264R24B61P7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61P7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61P7-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT