MS24264R24B61P7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R24B61P7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
61
Contact Material :
Copper
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
24-61
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Anodized
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
7
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Sealed
Number of Positions :
61 (Power)
Published :
2002
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24264R24B61P7
MS24264R24B61P7 Overview
MS24264R24B61P7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61P7 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER