MS24264R24B61P6-LC
Mfr.Part #
MS24264R24B61P6-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Anodized
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
Published :
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Type :
Orientation :
6
Flange
Contact Size :
20 Power
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Contacts :
61
Number of Positions :
61 (Power)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Black
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Bayonet Lock
Pbfree Code :
No
MS24264R24B61P6-LC Overview
MS24264R24B61P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61P6-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT