MS24264R24B61P6
Mfr.Part #
MS24264R24B61P6
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Number of Positions :
61 (Power)
Military, MIL-DTL-26500
Body Material :
Aluminium
Orientation :
6
Flange
Number of Contacts :
61
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Unshielded
Contact Material :
Copper
Published :
Termination :
Anodized
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Datasheets
MS24264R24B61P6
MS24264R24B61P6 Overview
MS24264R24B61P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B61P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B61P6 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER