MS24264R24B57SY-LC
Mfr.Part #
MS24264R24B57SY-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 57POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Pins :
57
Number of Positions :
57 (Power)
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Epoxy, Glass Filled
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Orientation :
Y
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Anodized
MS24264R24B57SY-LC Overview
MS24264R24B57SY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57SY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57SY-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT