MS24264R24B57SY
Mfr.Part #
MS24264R24B57SY
Description
CONN RCPT FMALE 57POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Unshielded
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
Y
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
57 (Power)
Number of Pins :
57
J
Mount :
Flanges, Panel
Environment Sealed
Termination :
Anodized
Datasheets
MS24264R24B57SY
MS24264R24B57SY Overview
A Receptacle, Female Sockets packaging is included.It's mounted Panel Mount.We use a Bulk case to package the product.It's from the Military, MIL-DTL-26500 Series.A 57 pin is on the device.It's mounted by Flanges, Panel.-55°C~200°C Operating Temperature is what the device runs at.
MS24264R24B57SY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R24B57SY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R24B57SY Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER